В Україні відкрився "Єврокон-2006"

У будинку Національного університету фізичної культури й спорту почав роботу один з головних літературних форумів Європи - XXVIII Європейський конвент фантастичної літератури "Єврокон-2006". Крім засідань конкурсної комісії, програмою форуму заплановані зустрічі із читачами й майстри-класи визнаних класиків жанру: ірландця Гарі Гаррісона, поляка Анджея Сапковського, росіян Олега Дивова й Сергія Лук'яненко, американки Ейлін Ганн, а також лауреатів "Єврокона" 2005 року українських прозаїків Марини й Сергія Дяченків. Ці зустрічі істотно піднімуть престиж малопривабливого для киян книжкового ярмарку, що теж пройде в стінах університету з 13 по 16 квітня.

Місце, де буде працювати черговий конвент фантастів - професійний конкурс письменників, що працюють у цьому жанрі, - визначається на "Євроконі" за два роки до відкриття форуму. В 2004 році, коли вирішувалася доля "Єврокону-2006", на цю роль претендували Київ і Москва. Делегати конвенту (на кожному подібному з'їзді їх, як правило, близько 30 чоловік, по два представники від кожної країни, де фантастична література не почуває себе пасербицею "великої" прози) віддали тоді за російську столицю всього два голоси. А вже торік, коли підготовка до київського форуму йшла повним ходом, українські фантасти Марина й Сергій Дяченки стали лауреатами "Єврокону-2005" у найголовнішій конкурсній номінації - "Кращий письменник-фантаст року".

У роботі нинішнього форуму візьмуть участь представники 18 країн. Аматорів фантастики чекають зустрічі з патріархом світової фантастики ірландцем Гарі Гаррісоном, американкою Ейлін Ганн, поляком Анджеем Сапковським, іспанцем Леоном Арсеналом, болгарином Атанасом Славовим, італійцем Роберто Квалья. Росію на київському "Євроконі" офіційно будуть представляти Олег Дивів і Сергій Лук'яненко, Україну - Дяченки, Генрі Лайон Олді та Андрій Валентинов.

Конкурсна комісія форуму повинна визначити переможців у декількох основних номінаціях. 16 квітня, на закритті "Єврокону-2006", будуть названі кращий письменник-фантаст, книжковий ілюстратор, видавництво й журнал відповідного профілю, кращі промоутер і дебютант року в цьому жанрі. Судячи з того, як активно наші співвітчизники одержували нагороди "Єврокону" у минулі роки (лауреатами цього конкурсу, крім Марини й Сергія Дяченко, стали письменники Ілля Новак і Володимир Аренев, художник Сергій Поярків і журнал "Реальність фантастики"), в України непогані шанси й цього разу не залишитися без призів. Крім того, в останній день форуму остаточно з'ясується, де пройде "Еврокон-2008" (як стало відомо, основними претендентами на його проведення зараз є Росія, Угорщина й Італія).

Паралельно з форумом фантастів у тому ж будинку працює традиційний весняний книжковий ярмарок, що завдяки "Єврокону" отримав статус міжнародної. Особливих сюрпризів тут, здається, чекати не ворто. Представлять, як і завжди,  близько десятка нових книг (серед найпомітніших презентацій цих днів - мемуари Ади Роговцевої про чоловіка Костянтина Степанкова й сатиричний роман Дмитра Джангирова "Іміджмейкер з Москви"). Як завжди, чарівний Андрій Курков буде роздавати автографи. Як завжди, за круглими столами будуть довго сперечатися, що гірше - коли в країні читають мало або коли українською читають мало. Втім, може бути, завдяки іменитим гостям цього разу все буде інакше - свіжіше, професійніше, захоплююче. Одним словом - фантастично.

Олена Рибакова

За матеріалами, Подробиці
14 квітня 2006

Також у категорії Літпремії