Програма Американської Ради Наукових Товариств у сфері гуманітарних наук у Білорусі, Росії та Україні

Ця програма Американської Ради Наукових Товариств (АРНТ) надає підтримку гуманітарним дисциплінам у Білорусі, Росії та Україні. Програма була заснована у 1998-99 академічному році на кошти Корпорації Карнегі в Нью-Йорку. Провідною діяльністю програми є присудження індивідуальних дослідницьких грантів у Білорусі, Росії та Україні. АРНТ тісно співпрацює з науковцями означеного вище регіону, представниками різноманітних дисциплін: вони надають поради щодо планування програми, а також розглядають запропоновані проекти. Процес розгляду проектів передбачає також рецензування проектів науковцями в Сполучених Штатах Америки. Остаточне рішення про присудження грантів ухвалюється Вибірковою Комісією в Нью-Йорку.

Основною метою надання цих грантів є підтримка вчених, які проводять високоякісні наукові дослідження, щоб забезпечити продовження розвитку наукової роботи високого рівня у сфері гуманітарних наук. Гранти присуджуються за проекти у різноманітних гуманітарних дисциплінах, таких як: історія, археологія, література, лінгвістика, вивчення образотворчого та виконавчого мистецтва, етнографія і культуральні дослідження, філософія, вивчення релігій та гендерні дослідження. Кількість грантів виросла з 55 в перший рік існування програми (тільки короткотермінові гранти) до 91 в 1999-2000 році (починаючи з цього року, гранти стали надаватися також на підтримку публікацій). У 2000-2001 академічному році було присуджено 71 грант, у 2001-2002 – 81 і в 2002-2003 – 79. (Дивись: Recipients <http://www.acls.org/humanities-byruuk-recips.htm>)

На додаток до присудження грантів, як надання безпосередньої допомоги індивідуальним ученим, АРНТ організовує щорічні регіональні зустрічі для консультантів та науковців, які отримали гранти. Ці зустрічі проводяться за зразком формату з'їздів наукових товариств у Сполучених Штатах. Вони складаються з робочих семінарів для консультантів, на яких розглядаються питання розвитку регіонального співробітництва, а також сесій, на яких є можливість в товариській атмосфері обговорити на високому науковому рівні роботу, проведену переможцями конкурсів АРНТ.

Кожний рік щорічна зустріч проводиться в різних містах регіону, щоб якомога більша кількість "випускників" програми могли взяти участь. Перша така зустріч була проведена в Варшавському університеті в листопаді 1999 року (ще перед тим, як появилися перші "випускники"). Наступна зустріч відбулася в Львівській Теологічній Академії та Львівському Національному Університеті імені Івана Франка в жовтні 2000 року. Третя зустріч була проведена в жовтні 2001 року в Санкт Петербурзі в Європейському університеті, Державному архіві та музеї Ермітаж; четверта – у вересні 2002 року в Києво-Печерській Лаврі та Києво-Могилянській Національній Академії.

За детальнішою інформацією про Програму Американської Ради Наукових Товариств у сфері гуманітарних наук у Білорусі, Росії та Україні звертайтеся до Ольги Бухіної (Olga Bukhina <mailto:obukhina@acls.org>).