5.1. Додаткові запитання - це ваш шанс!

Практично ніколи іспит не обходиться без додаткових запитань і уточнюючих зауважень екзаменатора. Для багатьох відповідачів вони становлять серйозну небезпеку. Якщо в ході відповіді вони більш-менш заспокоїлися, за допомогою своїх записів успішно розкрили тему, те, як тільки починаються додаткові запитання, вони часом не можуть сказати й слова. Але ж ціль цієї фази іспиту, як правило, - не тільки не зруйнувати, а навпаки, ще більше зміцнити те позитивне враження, яке студент справив на екзаменатора.

Нелюбов відповідачів до додаткових питань цілком зрозуміла. Тут відіграють свою роль і відсутність попередньої інформації про те, про що будуть запитувати, і дефіцит часу для пригадування й обмірковування відповіді, і те, що іспит закінчується й наближається найстрашніше - виставляння оцінки.

Однак існує ще один суб'єктивний фактор, що негативно впливає на поведінку абітурієнтів. Із твердженням "Екзаменатор, що ставить багато додаткових питань, є до вас доброзичливим, не погодилися 87 відсотків опитаних абітурієнтів. Вони приписали діям викладача, що закидає їх додатковими запитаннями, негативні мотиви. Отже, приписування екзаменаторам підступництва й віроломства значно підвищує тривожність абітурієнтів.

Найчастіше, однак, - і більшість опитаних викладачів підтвердила це, - екзаменатором керують найблагородніші мотиви: він прагне не "засипати" вас, а, навпаки, поставити більш високу оцінку. І якщо ви правильно відповісте на додаткові питання, то він це зробить.

Таким чином, зауваження й питання викладача не слід розглядати як перешкоду. Це може бути й рука допомоги, протягнена вам. Додаткові питання - це ще один ваш шанс. Буде набагато гірше, якщо після відповіді екзаменатор без жодних запитань поставить вам трійку.

5.2. Причини зауважень і додаткових запитань

Які мотиви рухають екзаменатором, коли він ставить абітурієнтові додаткове запитання або зауважує? На наш погляд, серед них можна виділити такі.

5.2. 1.  Об'єктивна перевірка знань.

Це найпоширеніший мотив. Екзаменатор просто хоче уточнити, що вам ставити: 5 або 4, 4 або 3. Тому відповідайте спокійно, не хвилюйтеся. Памятайте, що в кожному разі свою оцінку за відповідь ви вже одержали й тепер працюєте на її підвищення.

5.2. 2.  Розігрування ролі.

Багато людей разюче змінюються залежно від тієї діяльності, яку мають виконати. Вони наче одягають на себе "рольові маски" і діють відповідно до своїх уявлень про цю роль. Якщо ви прекрасно відповіли, а вам ставлять додаткове запитання - не лякайтеся, мова не йде про те, щоб поставити четвірку. Може бути, запитувач просто надяг маску "досвідченого екзаменатора", а в його уявленні такий екзаменатор завжди повинен щось запитати додатково.

5.2. 3.  "Спортивна" позиція.

Ваш екзаменатор - людина по-спортивному настроєна, тому він схильний до суперництва на іспиті, любить перетворювати його у двобій. Якщо він негативно ставиться до самого процесу іспиту (хмурий, злий, неговіркий, увесь час "чіпляється"), то ми рекомендуємо вам у суперечку не вступати. Якщо ж він настроєний позитивно (посміхається, жартує), то ви можете з ним і посперечатися. За гідний опір він напевно поставить вам гарну оцінку.

5.2. 4.  Тактичне обмірковування.

Екзаменатор просто не вирішив ще, що вам ставити, і за допомогою додаткових питань бере собі тайм-аут на обмірковування. Якщо ви будете відповідати докладно, то дасте йому досить часу на обмірковування оцінки - і більше додаткових питань не буде.

5.2. 5.  Бажання виявити себе.